metallic hydrogen
1024 BİLİM İLGİNÇ

Metalik hidrojen artık teori değil!

Harvard bilim adamları teorisini kurduktan yaklaşık bir asır sonra dünyanın en değerli materyallerinden biri olan ve en nadir olanı oluşturmayı başardılar. Malzeme – atomik metalik hidrojen – Thomas D. Cabot Doğal Bilimler Profesörü Isaac Silvera ve doktora sonrası Ranga Dias tarafından hazırlandı. Bilim insanlarının maddenin doğası ile ilgili temel soruları yanıtlamasına yardımcı olmanın yanı sıra, malzeme, oda sıcaklığında bir süper iletken de dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesine sahip olacak şekilde teorik olarak tasarlanmıştır. Nadir bulunan materyalin oluşturulması, Science dergisinde yayınlanan 26 Ocak tarihli bir makalede açıklanmaktadır.

Profesör Silvera “Bu yüksek basınçlı fiziğin kutsal kapısıdır,” açıklamasını yaptı. “Bu, dünyadaki metalik hidrojene ilişkin ilk örneğidir, bu yüzden ona baktığınızda, daha önce hiç var olmayan bir şeylere bakıyorsunuz.” Bunu oluşturmak için, Silvera ve Dias, 495 gigapaskal’da veya 71,7 milyon pound / inç karelik küçük bir hidrojen numunesini, dünyanın merkezindeki basıncın üzerindeyken sıktılar. Bu aşırı basınçlarda, Silvera, katı maddenin hidrojen atomu olan katı moleküler hidrojeni parçaladığını ve sıkı bağlanmış moleküllerin atomik hidrojene dönüştüğünü açıkladı. Çalışma, hidrojenin genel özelliklerini anlamak için önemli bir yeni pencere sunarken, potansiyel olarak devrim niteliğindeki yeni malzemeler için ipuçları sunuyor. Silvera, “Metalik hidrojenin çok önemli olduğu tahmininin meta kararlılığı öngörülüyor” dedi. “Basıncı düşürürseniz metalik kalır, elmasın yoğun ısı ve basınç altında grafitten oluşma biçimine benzer, ancak basınç ve ısı çıkarıldığında elmas kalır”.

Silvera, malzemenin istikrarlı olup olmadığını anlamak için önem taşıyor, çünkü tahminlerde metalik hidrojenin oda sıcaklığında bir süper iletken görevi görebileceği öne sürülüyor. “İletim esnasında enerjinin yüzde 15’i dağılmak üzere kayboldu, bu nedenle bu malzemeden teller yapabilir ve bunları elektrik şebekesinde kullanabilirsiniz, bu tüm olayı değiştirebilir.” Fizikteki kutup kümeleri arasında oda sıcaklığında bir süper iletken olan ulaşım sistemimizi radikal bir şekilde değiştirebileceğini, böylece yüksek hızlı trenlerin manyetik levitasyonu yapılmasının yanı sıra elektrikli arabaları daha verimli hale getirip birçok elektronik cihazın performansını iyileştirebileceğini belirtti. Malzeme aynı zamanda enerji üretiminde ve depolamada önemli gelişmeler sağlayabilir, çünkü süper iletkenlerin sıfır direnç enerjisi süper iletken bobinlerdeki akımları koruyarak depolanabilir ve daha sonra gerektiğinde kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir