verlinde gravity test
1024 BİLİM

Verlinde’nin yerçekimi teorisi ilk testi geçti

Gökbilimci Margot Brouwer liderliğindeki bir ekip (Leiden Observatory, Hollanda) teorik fizikçi Erik Verlinde’nin teorisini yerçekiminin mercek efekti yoluyla ilk kez test etti. Brouwer ve ekibi, Verlinde’nin tahmini teste sunmak için 33.000 gökadanın etrafındaki yerçekimi dağılımını ölçtü. Verlinde’nin teorisinin ölçülen yerçekimi dağılımı ile iyi uyuştuğuna karar verir. Sonuçlar İngiliz aylik Kraliyet Astronomi Cemiyeti Aylık Bildirileri’nde yayımlanmak üzere kabul edildi.

Gökadaların yer çekimi uzayı büker, öyle ki bu uzayda dolaşan ışık bir lens vasıtasıyla eğilir. Ön planlı galaksinin (lens) çok gerisinde yer alan arka plan galaksileri, bu nedenle hafifçe çarpık görünüyor. Bu etki, ön-galaksinin etrafındaki yerçekiminin dağılımını belirlemek için ölçülebilir. Gökbilimciler, bununla birlikte, galaksinin yarıçapının yüz katına kadar mesafelerde, yerçekiminin kuvveti, Einstein’ın yerçekimi kuramından daha güçlü olduğunu ölçtü. Mevcut teori sadece görünmez parçacıklar, yani karanlık madde eklendiğinde işe yarar.

Verlinde, şimdi sadece yerçekiminin arkasındaki mekanizmayı Einstein’ın teorisine alternatif olarak değil aynı zamanda gökbilimcilerin halihazırda karanlık madde olarak nitelendirdiği gizemli ekstra yerçekiminin kaynağını açıkladığını iddia ediyor. Verlinde’nin yeni teorisi, yalnızca görünür maddenin kütlesine dayanılarak, ne kadar yerçekimi bulunduğunu öngörüyor.

Brouwer Verlinde’nin 33.613 galaksinin yerçekimi için sadece görünür kütlelerine dayanan tahmini hesapladı. Verlinde’nin teorisini test etmek için, bu tahmini gravitasyonel mercekle ölçülen yerçekimi dağılımı ile karşılaştırdı. Yer çekimi dağılımı ile iyi uyuşuyor, ancak karanlığın ekstra yerçekimi kuvvetini de açıklayabileceğini vurguluyor. Bununla birlikte, karanlık maddenin kütlesi gözlem için ayarlanması gereken serbest bir parametredir.

Kaynak : Phys

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir