akbank
1024 İNTERNET

Akbank hacklendi, 4 milyon dolar çalındı!

Kurumun da doğruladığı habere göre Akbank, bilgisayar sistemlerine yapılan siber saldırı sonrası 4 milyon dolar çalındı.

Türkiye ekonomi ve siber güvenlik çevrelerinde kulaktan kulağa dolaşan çok çarpıcı bir iddialara göre;

  • Türkiye’nin en köklü ailelerinden birinin kurucularından olduğu ve bugüne kadar getirdiği bankanın sistemi kısa bir süre önce hacklendi,
  • Sistemi hackleyenler on binlerce kredi kartı bilgisini çaldı,
  • Saldırganlar ayrıca bankanın sistemine sızıp swift (döviz transferi) yoluyla 120 milyon doları yurtdışına transfer etti. Farklı kaynaklarda, yaşanan soygunun 600 milyon doları bulduğunu iddia eden dahi var,
  • Yurtdışından bir siber güvenlik firması Türkiye’ye geldi ve yaşanan saldırıyı inceliyor,
  • Bu saldırıda banka içinden destek alınıp alınmadığı tartışılıyor,
  • 2016 Şubat ayında Bangladeş Merkez Bankası’ndan 81 milyon dolarlık bir soygun gerçekleştirilmişti. Türkiye’deki bankanın başına gelenin de, Bangladeş’tekinin benzeri olduğu konuşuluyor.

AKBANK: ATAK BİLGİSAYAR SİSTEMLERİMİZE YÖNELDİ AMA SORUN YOK

Odatv’nin Türkiye’ye duyurduğu haberin ardından Akbank bir açıklama yaptı.
Akbank açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Bir internet sitesinde yeralan bankamız ile ilgili haberde bahsedilen girişimler dünyada ve ülkemizde bankalara ve diğer tüm kurumlara zaman zaman yöneltilmektedir. Nitekim uluslararası bir şebekenin tüm dünya bankalarına yaptığı bir SWIFT Yurtdışı Para Transfer Sistemleri atağına dair bir haber 12 Aralık tarihinde Reuters Haber Ajansı tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Sözkonusu atak 8 Aralık tarihinde bankamız bilgisayar sistemlerine de yöneltilmiştir.
Atak sonrasında teknik ekiplerimizce duruma ivedilikle müdahale edilmiş, gerekli tedbirler alınmış ve konu ile ilgili kamu makamlarına ivedilikle bilgi verilmiştir. Tüm sistemlerimiz sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu veya başka herhangi bir bir konuda müşterilerimize yansıyan herhangi bir olumsuzluk, kayıp ya da güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

RİSK 4 MİLYON DOLAR

Durumun bankamız açısından operasyonlarımızı ve mali tablolarımızı etkileyecek önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Bankamızın maruz kalabileceği  azami risk tutarı 4 milyon USD seviyesinde olup, olası zarar Bankamızı koruyan Bankers Blanket sigortası kapsamına girmektedir.
Durumu kamuoyunun bilgilerine sunarız.
Akbank”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir