android things
TEKNOLOJİ

Qualcomm ve Google, Android Things için birleşiyor

Qualcomm, Google ile IoT’si olan Android Things ve Snapdragon işlemcisini birleştirmek için çalışacağını açıkladı. Kısa süre önce tanıtılan Android Things için önemli haberler gelmeye devam ediyor. Gelecek sene karşımıza çıkacak olan Android Things işletim sistemli cihazlar Qualcomm işlemciler tarafından desteklenecek.

Snapdragon işlemciler ve Android alanındaki deneyimlerin bir araya gelmesi sayesinde hem tüketiciler hem de endüstriyel uygulamalar için tasarlanmış birçok bağlantılı cihazın geliştirilmesi desteklenecek. Böylece çok sayıda geliştiricinin IoT fırsatlarından faydalanması mümkün hale gelecek.

Nesnelerin interneti için cihaz geliştirmenin oldukça karmaşık bir süreç olduğundan bahseden Qualcomm, bu iş birliği sayesinde zorlu sürecin nispeten kolaylaşacağını da belirtiyor. IoT cihazlarının tasarımı kompleks bir çalışma. Bunun da nedeni geliştiricilerin sensör, veri işleme ve depolama, gelişmiş multimedya ve kullanıcı arayüzü, güvenlik, bulut entegrasyonu, cihaz yönetimi gibi birçok bağlantı teknolojisini bir araya getirmek ve kablosuz güncellemeler ve hizmetler sunmak zorunda olmaları. Bu durum özellikle dünya standartlarında uygulamalar geliştirmek için gerekli olan uyumlu bir ortamdan, yazılım araçlarından ve destekten yoksun, parçalanmış OS ekosistemlerinde daha da zorlayıcı olabiliyor.

Qualcomm Technologies ve Google, bu sorunların üstesinden gelebilecek benzersiz konumlara sahip. Qualcomm’a göre Snapdragon işlemcilerin güç vereceği Android Things, geliştiricilere benzer bağlantı ortamları sağlayacak.

Şu an Developer Preview olarak yayınlanan Android Things’in Snapdragon işlemciler ile çalışacak şekilde önümüzdeki yıl daha geniş kitleler için yayınlanması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir