TEKNOLOJİ

Yeni Audiler trafik ışıklarıyla iletişime geçecek

Alman otomotiv devi bir ilke daha imza attı.  Audi, akıllı şehirlere dair ilk adımı attı ve trafik ışıklarıyla konuşabilen bir sistem geliştirdi. Artık belirli Audi modelleri sürüş esnasında trafik ışığının ne zaman değişeceğini sürücüye gösterebilecek. Bu yeni teknolojinin Aralık 2016 ayında Las Vegas’ta kullanılmaya başlanacağını bildirdi. Las Vegas hükümeti ile birlikte yürütülen bu çalışmaya Haziran 2016 dan sonra üretilen Audi A4, Aq ve A4 allroad modelleri dahil edilmiş durumda.

Audi’nin bu girişimi V2I olarak adlandırılan “araçtan altyapıya iletişiminin” ilk uygulaması. Birçok otomobil şirketi trafik, trafik kazaları ve hava durumu hakkında veri toplamak için V2I ve V2V  iletişim sistemlerini kullanarak araştırma yapıyor.

V2I, bu veriler için trafik lambaları veya yollara gömülmüş paneller gibi altyapılarla haberleşen araçları ifade ediyor. V2V ise seyir güzergahındaki koşullar hakkında birbirleriyle konuşan otomobilleri kapsıyor. Bu tür veriler sayesinde sürücüler yola çıkmadan önce güzegahın durumuna göre planlarında ve rotalarında değişiklik yapabiliyorlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir