Terrorist Content
İNTERNET YENİLER

Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube ‘terörist içerik’ veritabanı oluşturuyor

Facebook, Microsoft, Twitter ve Google’ın YouTube’u, resimleri benzersiz bir dijital parmak izi ile tanımlayan ve platformların imajı tanımlamasını ve kaldırmasını kolaylaştıran paylaşılan bir veritabanı oluşturacak. Amerika’nın en büyük sosyal paylaşım ağı, insanları terörizm işlerine alıştırmak amacıyla kullanılan bir fotoğraf ve video veritabanı oluşturmak için birlikte çalışıyorlar.

Ortak bir blog yazısında, şirketler “Barındırılan tüketici hizmetlerimizde terörizmi teşvik eden içerik için yer yok” dedi. “Uyarıldığında, bu tür bir içeriğe karşı ilgili politikalarımıza göre hızlı bir işlem yapıyoruz” sözleri, aynı şirketlerin benzer bir teknik kullanarak çocuk pornografisini belirlemek ve kaldırmak için bir araya gelmesinden bir yıl sonra geliyor.

Şirketler, veritabanının işaretlediği içeriği platformlardan otomatik olarak çıkarmayacaklarını belirtti. Bunun yerine, şirketin hizmet şartlarını ihlal edip etmediğini belirlemek için her şirket tarafından incelenecek.

Sosyal ağlar, platformlarının terörist propagandanın yaygınlaştırılmasına engel olmak için çok az şey yaptıkları için bu yıl eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Avrupa Birliği’nin baskısı altında olan şirketler, bu yıl içeriği nefret dolu konuşma veya propaganda niteliği taşıması koşuluyla 24 saat içinde kaldırmaya karar verdiler. Bu arada, Twitter, ISIS’den mesaj kaldırma konusundaki yavaşlığının terör örgütüne maddi destek oluşturduğunu iddia eden ABD’deki bir dava ile karşı karşıya kaldı.

Kaynak : TheVerge

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir