Deepmind Dudak Okuyor
BAKMADAN GEÇME TEKNOLOJİ YENİLER

Google’ın Yapay Zekası Uzmanlardan Daha İyi Dudak Okuyor

Google, yapay zeka teknolojisini her geçen gün bir adım daha ileriye götürüyor.  Google’ın yapay zeka birimi DeepMind ve Oxford Üniversitesi işbirliğinde geliştirilen yapay zeka tabanlı dudak okuma yazılımı, BBC kanalı üzerinde yapılan testlerde binlerce saat televizyon izleyerek dudak okuma konusunda %46.8 oranında başarıya ulaştı. İlk etapta bu oran size çok yüksek gelmemiş olabilir. Ancak insan ile kıyaslandığında ciddi oranda fark olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira çalışmaya dahil olan ve dudak okuma konusunda profesyonel olan bir insanın başarı oranı sadece %12.4.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar yaklaşık bundan bir ay önce benzer bir deneyi daha gerçekleştirmişti. Aynı teknikler kullanılarak yapılan çalışmada araştırmacılar “LipNet” adında bir dudak okuma yazılımı geliştirmiş ve insanın %52.3 başarı oranını yakaladığı deneyde ilgili yazılım %93.4 oranında başarılı olmuştu. Ancak bu çalışmada izlenen videonun özel olarak hazırlanan bir video olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Deepmind

 

5000 saat izleme testi

Son çalışmada ise, televizyonda yayınlanan Newsnight, Question Time ve World Today programlarının5000 saat izlenmesi, yapay zeka tabanlı dudak okuma yazılımının “İzle, Dinle, Eşlik Et, Hecele”programında kendini geliştirmesini sağlamış durumda. Yaklaşık 118,000 farklı cümlenin geçtiği videoların, yaklaşık 17,500 farklı kelime içerdiği belirtiliyor. Ki bir önceki LipNet yazılımının testlerinde videoların sadece 51 farklı kelime içerdiğini de vurgulamak gerekiyor.

Araştırmacılar, yapılan çalışmaların özellikle işitme rahatsızlığı olan insanların konuşmaları daha iyi anlamaları için geliştirilen uygulamalar kapsamında faydalı olacağını düşünüyor. Bunlara ek olarak sadece ağız hareketleri ile Siri, Alexa, Google Asistan gibi kişisel asistanları kolayca kullanabileceği belirtiliyor.

Yapılan araştımanın endişe veren bir tarafı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Zira böylesine gelişmiş bir dudak okuma yazılımının kullanıcıları gözetleyerek gizliliklerini ihlale edebileceği ihtmali de var. Araştırmacılar ise normal bir konuşma ile çalışmadaki gibi televizyon konuşmaları arasında çok fazla fark olduğunu söylüyor. Ancak yapay zeka teknolojisinin bu hızlı gelişimi düşünüldüğünde, bu farkın her geçen gün kapanacağını söylemek çok da yanlış olmaz.

Kaynak : Newscientist

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir